
Underviser
Mehran Zandian er autodidakt kok, grafisk designer og aktuel med kogebogen ”Mine persiske livretter” fra People’sPress, udgivet i 2018. Mehran har i Danmark drevet food truck med moderne persisk street food. Mehran underviser også i persisk mad hos Meyers Mad
Persiske Livretter
Ved spørgsmål ring til 43 69 10 75
En persisk middag kan virke overdådig, nærmest malerisk, med sine farverige risretter, gryderetter, dips, salater og søde sager.
Kunsten ved det persiske køkken er, at man stadigvæk skal kunne smage råvarerne, at maden ikke bliver overkrydret eller for stærkt. Persisk mad er nemlig ikke stærk. Derudover er det et super sundt køkken!
På dette spændende kursus kommer vi omkring nogle af de mest populære mazzeh (små retter), den magiske safran fra Iran med sin solgule farve og persisk rosenvand, som hyppigt bliver brugt i de delikate desserter. Vi vil også løfte sløret for hemmelighederne bag den perfekte polo, som er persisk dampet ris med sprøde rischips!
Underviser Mehran Zandian deler ud af sin viden og passion for det persiske køkken med udgangspunkt i sin kogebog ´Mine Persiske Livretter´. Der vil være mulighed for at købe en signeret kogebog til en særpris på dagen.
Du lærer bl.a. at lave:
• Vi tilbereder den dejlige gryderet, khoreshte karafs, lam med krydderurter og soltørrede lime.
• Kyllinger i safran- og limesauce med berberisbær.
• Dampet juvelris med rosiner, berberisbær, nødder, kandiseret appelsin, rosenvand og safran.
• Den dejlige yoghurt dip med babyagurker og mynte.
• Den aromatiske yakh dar behesht, risbudding med kardemomme og rosenvand.
• Vi smager på populære persiske pickles, såsom sprøde saltede babyagurker, syltede vilde skalotteløg og eddikesyltede hvidløg.
Medbring
Drikkevarer, viskestykker, karklude, en god kokkekniv og opbevaringsbokse med låg til retter der er gode at gemme.
Værd at vide:
Råvarer er inkluderet i prisen, og vi bruger fortrinsvis økologiske råvarer.
Råvarer kr. 150,- er inkl. i prisen.
Underviser Mehran Zandian har udgivet kogebogen "Mine Persiske livretter", og vil dele ud af sin viden og passion for det persiske køkken med udgangspunkt i hans egne livretter.
Priser og tilmelding
Kursusinformation
Start: 13-02-2021, kl. 11:00
Ugedag | Lørdag |
Holdnr | 2521119176 |
Adresse |
Holmeagerskolen Skoleholmen 15 -17 2670 Greve |
Lokale | Skolekøkken |
Holdtimer | 8,5 |
Antal mødegange | 1 |
Afdeling | AOF Greve og AOF Solrød |
Kursusdage
13-02-2021 | Lørdag | 11:00 | - | 18:40 |
Faktaoplysning
Tilføj til min kalender
Her har du mulighed for at føje dette arrangement til din kalender, f.eks. for at reservere datoen, også selv om du ikke har tilmeldt dig: Tryk på "tilføj til min kalender" Tryk på "åben knap" Lykkes det ikke, så tryk "gem" i stedet for "åbn" og importer fra din kalender.
Alternative kurser
Kursusnavn | Ugedag | Startdato | Underviser |
---|---|---|---|
Persiske livretter |
Lørdag | 30-01-2021, kl. 11:00-17:30 AOF Sydvest Sjælland | Mehran Zandian |
Persiske livretter
Pris i DKK 609,00
|
Søndag | 14-03-2021, kl. 10:00-17:35 AOF Rødovre | Mehran Zandian |
Persiske livretter
Pris i DKK 640,00
|
Søndag | 11-04-2021, kl. 11:00-18:30 AOF Gentofte · Gladsaxe · Lyngby-Taarbæk | Mehran Zandian |
Madlavning (Søgeord: Persiske Livretter)